Redline MotoBlog

Informacje, publicystyka z motoryzacyjnego świata. Bez zbędnych konwenansów.

poniedziałek, 18 lutego 2013

Obfite nowości
  Auto sportowe, to marzenie każdego mężczyzny. Jak wiadomo owe sportowe cacka kojarzyły się z osiągami, niesamowitym wyglądem jak i wielką sumą do zapłaty przez co zmniejszał się krąg ludzi którzy mogli sobie na taką przyjemność pozwolić, lecz w tych czasach każdy ma prawo na dozę sportowej ekstremy.
1.Porsche Cayman (2014)


                                                                                                                             Fot. Porsche

Nowy Cayman oraz Cayman S to wbrew pozorom zupełnie nowe auta. Mimo wyglądu zbliżonego do poprzednika, napotkamy tu szereg zmian. Najważniejszą zmianą jest użycie lekkich materiałów. Ich zastosowanie pozwoliło na odchudzenie Caymana o 30 kg oraz zwiększenie sztywności nadwozia o 40%. Reszta w zasadzie już nie jest taka nowa. Auto współdzieli z Boxterem wiele komponentów. Choćby wnętrze jest niemal identyczne. Wyróżnia je tylko zastosowanie lepszych materiałów, kilku nowych zabawek oraz możliwości zamontowania lepszego wyposażenia. Co ciekawe zmianie uległa też przestrzeń bagażowa. Wzrosłą o 15% do 425l – to naprawdę sporo. Pomówmy o silnikach. Tak jak w poprzedniej edycji, również tutaj mamy do czynienia z Caymanem i Caymanem S (o wersji R nie ma na ten moment informacji). Pierwszy będzie napędzany 2.7-litrową, płaską szóstką o mocy 271 KM, drugi natomiast 3.4 o mocy 321 KM. Czasy do setki to odpowiednio 5,7s (ze skrzynią manualną, 5,6 z dwusprzęgłową PDK, 5,4 w opcji Sport Chrono) oraz 5,0 (manual, 4,9 PDK, 4,7 Sport Chrono). Oprócz tych danych podano też ceny – 39 694 funty za Caymana oraz 48 783 za Caymana S.

2.Mercedes A45 AMG


Fot. Mercedes-Benz


Mercedes-AMG chwali się, że stworzyła najbardziej dynamiczny, najmocniejszy i najbardziej wydajny czterocylindrowy samochód produkowany seryjnie na świecie. Mercedes A45 AMG otrzymał zaawansowaną technologię, ze standardowym napędem na obie osie AMG 4MATIC i 7-stopniową skrzynią biegów AMG-SPEEDSHIFT DCT.Na nowo opracowany, 2-litrowy silnik z turbodoładowaniem osiąga m 360 KM i 450 Nm momentu obrotowego. Moc uzyskana z jednego litra pojemności to aż 181 KM. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 4,6 sekundy, i osiąga maksymalną prędkość 250 km/h (ograniczoną elektronicznie). Producent w informacji prasowej podaje, że 4-cylindrowy silnik AMG na przejechanie 100 km będzie potrzebować średnio 6,9 l/100 km. Wyjątkowo niska emisja spalin spełnia natomiast normę Euro 6, która wejdzie w życie nie wcześniej niż w 2015 roku.3.Kia Pro Ceed


 Fot. Kia

Zgodnie z zapowiedziami marki KIA, od początku roku nowego trzydrzwiowego Pro Cee'da można już zamawiać w salonach sprzedaży. Sylwetka auta do środkowego słupka B wygląda niemal tak samo jak w pięciodrzwiowym hatchbacku i odmianie SW. To co kryje się za słupkiem B, to już całkiem nowe panele karoserii stylizowane na wzór aut typu coupe. Pro Cee'd poszczycić się może istotnymi zmianami stylistycznymi o wyraźnym sportowym zacięciu. Okna boczne zostały spłaszczone, a słupek tylny "C" wraz z klapą bagażnika są bardziej agresywne, tak samo jak zderzak z tylnymi światłami zespolonymi. Kia Pro Cee'd 2 posiada identyczny zestaw silników i skrzyń biegów, a także wszelkie zalety i ulepszenia techniczno-komfortowe co pozostałe modele z rodziny Cee’d - hatchback i kombi. Pod maską znajdą się jednostki wysokoprężne CRDI: 1.4 90 KM i 220 Nm oraz 1.6 126 KM i 260 Nm. Motory benzynowe to natomiast: 1.4 DOHC 100 KM i 137 Nm i mocniejszy 1.6 GDI 135 KM i 164 Nm. Standardowo wszystkie silniki oferowane są w tandemie z sześciostopniową, ręczną skrzynią biegów. Do mocniejszych jednostek można zamówić opcjonalny sześciobiegowy automat (z silnikiem benzynowym 1.6 GDI może współpracować sekwencyjna skrzynia DCT z łopatkami za kierownicą).

1 komentarz:

  1. Porsche Cayman - S i R będą stanowić już dla 911 bardzo poważną konkurencję. Dla mnie Gayman jest dużo ciekawszy :D

    Mercedes-Benz A45 AMG - Jak dla mnie to jeden z najbardziej udanych małych Mercedesów. Może to głównie za sprawą AMG.

    Kia Pro Cee'd - Auto wygląda całkiem fajnie, ALE... w stylistyce Kia wyraźnie inspiruje się nowymi modelami BMW. Widać to wyraźnie na atrapie chłodnicy, która "wychodzi" przed reflektory. Zupełnie jak w obecnej serii 3.

    OdpowiedzUsuń