Redline MotoBlog

Informacje, publicystyka z motoryzacyjnego świata. Bez zbędnych konwenansów.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Elektryczne nowości

 Elektryczne? Ekologiczne? A co będzie jeżeli wam powiem, że istnieje elektryczne BMW i Chevrolet?! Fantazja ułańska? Niestety, ale nie... To rzeczywistość i zmiany które właśnie zachodzą na rynku motoryzacyjnym o których nigdy byśmy nie śnili...

1.BMW i3 (2014)fot.BMW

BMW i3 to niewielki samochód o napędzie elektrycznym. Przeznaczony będzie przede wszystkim na rynek amerykański, na którym pojawi się w drugim kwartale 2014 r. Do budowy głównej struktury wykorzystano tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym. Dzięki zastosowaniu tego lekkiego materiału masa pojazdu wynosi 1 224 kg, z czego same baterie ważą 200 kg. 22-kilowatowe akumulatory pozwalają na pokonanie dystansu do 160 km, zaś ich naładowanie trwa ok. 3 godzin. Zamontowany w i3 silnik elektryczny generuje 170 KM mocy, co umożliwia na przyspieszenie do "setki" w ok. 7 s i rozpędzenie się do prędkości niespełna 150 km/h. Na życzenie będzie możliwość instalacji 2-cylindrowego motoru spalinowego, który pełni funkcję generatora.

2.Chevrolet Spark EV (2014)

fot.Chevrolet

Spark EV będzie pierwszym samochodem na rynku wykorzystującym ładowarkę typu combo, umożliwiającą szybkie ładowanie prądem stałym. System szybkiego ładowania pozwoli na naładowanie akumulatorów do poziomu 80 proc. w ok. 20 min. Co więcej, system został opracowany tak, by możliwe było wykonanie kilku ładowań dziennie. "Tankowanie" z wykorzystaniem gniazdka prądu o napięciu 230 V zajmuje natomiast od 6 do 8 godzin.

1 komentarz:

  1. BMW i3 - Ciekaw jestem jak to się prowadzi. Na przełomie lata i jesieni auto ma trafić do salonów.

    Chevrolet Spark EV - szybkie ładowanie bla bla bla. I tak samochód nie będzie działać ;]

    OdpowiedzUsuń